Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej "Otwórz sie na folklor"

Strona główna > Aktualności > Promując tańce polskie wywalczyli wielkopolskie baty

Promując tańce polskie wywalczyli wielkopolskie baty.

Już po raz trzeci we Wronkach odbył się Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat” Wronki 2016. W tegorocznej edycji wzięła udział rekordowa liczba uczestników – 230 tancerek i tancerzy reprezentujących 19 ośrodków tanecznych dosłownie z całej Polski.

Tak wysoka frekwencja to bez wątpienia nagroda dla organizatorów i dowód uznania wysokiego poziomu imprezy w latach ubiegłych, co niezwykle cieszy wszystkich bezpośrednio zaangażowanych w organizację wydarzenia, których, jak co roku, było wielu.

W dniu 22 października do południa odbyły się rundy eliminacyjne, które pozwoliły wyłonić najlepsze sześć par w każdej kategorii wiekowej i klasie tanecznej.

DSC_5426.jpg

Uroczysta Gala rozpoczęła się o godz. 17:00 w Hali Sportowej Gimnazjum im. Z. Herberta we Wronkach, która po raz kolejny zmieniła się w prawdziwą salę turniejową. Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości, wśród nich w imieniu Gospodarza imprezy Burmistrza Miasta i Gminy Wronki Mirosław Wieczora, jego zastępca Burmistrz Robert Dorna, a  także przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Szamotułach, lokalnych mediów i sponsorów turnieju, a także mieszkańcy Miasta i Gminy Wronki.

Tradycyjnie wydarzenie rozpoczął polonez, w wykonaniu 115 par, który zachwycił licznie zgromadzoną publiczność, która od tego momentu mogła na parkiecie podziwiać polki, krakowiaki, oberki, kujawiaki i mazury na najwyższym krajowym poziomie. Już po raz drugi w ramach turnieju ogólnopolskiego zorganizowano konkurencję tańca regionalnego, w którym pary rywalizowały w tańcach pochodzących z regionu szamotulskiego. Piękne tradycje taneczne z okolic Wronek, po raz kolejny okazały się być niezwykle atrakcyjnymi dla widowni.

W niedzielę oficjalnie ogłoszono wyniki, wręczono nagrody i można było podziwiać mistrzów. Wielkopolskie Baty powędrowały do zwycięzców najwyższych klas tanecznych. W tym roku laureatami turnieju zostali:

w kategorii IC Jan Wójtowicz i Milena Cholewa z Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” z Puław,

IIC Bartosz Górczyński i Karolina Wiśniewska z Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia” z Olsztyna,

IIIB Kacper Cholewa i Zuzanna grabek z Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” z Puław,

IVA Maciej Ślęczka i Katarzyna Serwińska z Klubu Tańców Polskich „Maki i Powoje” z Krakowa,

VA Jakub Raźny i Kamila Drzas z Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”,

VIA Kamil Hydzik i Anna Woźniak z Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” z Krakowa ,

VIIA Grzegorz Krzyżanowski i Karolina Szajkowska z Wielkopolskiego Klubu Tańców Polskich z Poznania.

Głównymi organizatorem wydarzenie było Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej „Otwórz się na folklor” oraz Wroniecki Ośrodek Kultury. Impreza po raz kolejny była współfinansowana ze środków Miasta i Gminy Wronki oraz Powiatu Szamotulskiego. Sponsorem głównym tegorocznej edycji turnieju byłą Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Lubosinie.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z wydarzenia.

Promując tańce polskie wywalczyli wielkopolskie baty

więcej
na temat